Boeiende thema-avond over de jeugdzorg
Kamerlid Esmé Wiegman benadrukt dat de plaatselijke samenleving, ook in Nunspeet, voorbereid moet zijn op de veranderingen die gaan plaatsvinden bij de jeugdhulpverlening en de jeugdzorg. Het ChristenUnie kamerlid bracht de thematiek dichterbij op een goed bezochte inspirerende avond, die de lokale ChristenUnie op donderdag 19 april organiseerde.
Vanaf 2015 zijn de gemeenten verantwoordelijk voor de uitvoering van alle vormen van jeugdzorg. Deze zorg komt letterlijk en figuurlijk dichterbij de plaatselijke samenleving. Veel decentralisaties vanuit Den Haag naar gemeenten zijn alle op hetzelfde gedachtegoed gestoeld, namelijk krachtiger burgerschap en de kracht van de lokale gemeenschap (ontzorgen, normaliseren, versterken). Dit sluit goed aan bij het gedachtegoed van de ChristenUnie. Daarnaast constateert het Kamerlid dat we in ons huidige beleid steeds meer zijn gaan richten op hulpverlening vanuit het risicoperspectief. De balans mag weer meer in evenwicht komen door plaatselijk een sterke impuls te geven voor het creëren van een gunstig opgroeiklimaat voor kinderen en jongeren naar de kracht van de sociale omgeving. Maatschappelijke instellingen, kerken, onderwijs, sportverenigingen en welzijn kunnen hierin een belangrijke rol gaan spelen.
Het Kamerlid gaf naast de uidagingen en mogelijkheden die de veranderingen kunnen betekenen ook een tweetal kanttekeningen aan. De keuzevrijheid voor identiteitsgebonden zorg en hulpverlening is nog onvoldoende geborgd in de regelgeving. Daarnaast wijst het Kamerlid op het wezenlijke risico van een gemeentelijke ‘burn-out’, gezien de vele decentrale maatregelen vanuit de centrale overheid, die in zeer korte termijn gerealiseerd dienen te worden met daaraan gekoppeld een verminderde financiering. Te veel en te snel kan onverantwoorde risico’s met zich meebrengen.
Na de lezing werden een drietal boeiende workshops gegeven waarin de thematiek verder verkend werd. Hieraan werkten mee naast Esmé wiegman, Annelies van de Koolk (Statenlid CU), Alex Vinke (Bureau Jeugdzorg Gelderland en Frank van der Voort (Centrum voor Jeugd & Gezin).
De avond kreeg nog een bijzonder karakter doordat Theo van Ledden een prachtige sculptuur ontving namens het Landelijk bestuur voor de vele jaren dat hij in allerlei verbanden eerst de RPF en later de ChristenUnie heeft gediend. In Nunspeet onder andere als raadslid en wethouder.